

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Core Architecture(core/core processor) | 8051 |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Max Frequency | 50 MHz |
| RAM Size | 2 kB |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of Segments | 0 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Number of Digital IO | 16 |
| Max Clock Frequency | 50 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Number of I/Os | 16 |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 2.2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 5240
Distributors
pcbx
Unit Price$1.24810
Ext.Price$1.24810
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.24810 | $1.24810 |
| 10 | $1.03709 | $10.37090 |
| 25 | $0.95050 | $23.76250 |
| 50 | $0.87114 | $43.55700 |
| 100 | $0.79841 | $79.84100 |
| 300 | $0.76835 | $230.50500 |
| 500 | $0.73943 | $369.71500 |
| 1000 | $0.71217 | $712.17000 |
